Buďme vďační aj za zlé veci v našom živote, pretože z nich môže vzísť niečo nádherné

Bol raz jeden farmár, ktorý žil v horách. Bol to chudobný muž, podobne ako ostatní farmári, ktorí žili v jeho susedstve. Ale vďaka húževnatosti a pracovitosti sa mu podarilo kúpiť si koňa.
Radoval sa z neho. Farmári z okolia mu ale závideli, napriek tomu prišli a blahopriali mu. Vraveli mu: „Prajeme ti, aby si mal s týmto koňom hodne šťastia.“ Ale on odpovedal: „Šťastie, nešťastie, kto vie, čo z toho bude.“

Čas plynul a stalo sa, že kôň farmárovi utiekol. Bola to pre neho veľká rana. Farmári z okolia prišli za ním a vraveli: „To je nešťastie.“ Ale farmár odpovedal: „Šťastie? Nešťastie, kto vie?!“ Po čase sa koník vrátil. Ale nie sám, priviedol so sebou šesť žriebät. A tak mal farmár naraz namiesto jedného koňa, koní sedem. Susedia za ním znovu prišli a znovu mu blahopriali a vraveli: „Máš šťastie.“ A farmár znovu odpovedal: „Šťastie, nešťastie, kto vie?!“

Jedného dňa sa farmárov syn pokúsil osedlať jedno zo žriebät, aby ho skrotil. Ale koník chlapca zhodil, ten spadol na skalu a polámal si kosti. A opäť prišli farmári a vraveli: „Aké nešťastie.“ A farmár znovu odvetil: „Šťastie, nešťastie, kto vie?!“
V tej dobe bola vojna a všetci mládenci museli narukovať. Keď prišli do farmárovho domu vojaci, aby odviedli syna, a videli, že má polámané kosti. Na vojnu ho nevzali…

Zaujímavý príbeh, ktorý hovorím o tom, ako sa staviame k životu a k tomu, čo sa nám práve deje. Máme sklon deliť veci na dobré a zlé.  Ale podľa čoho vieme, že ,,to“ je dobré a ,,to“ je zlé? Žiadna tabuľka ani merítko na to neexistuje. Jediné, čo existuje sú ľudské názory, presvedčenia, predsudky, sklamania atď. Ako to potom je?

Nie sme to my ľudia, ktorí hodnotia a stavajú si predsudky, čo je zlé a čo je dobré?

Veď ak nás o tom presviedčajú naše názory, predsudky, sklamania a bolesť, ešte to neznamená, že to, čo sa nám v živote deje, je vyslovene zlé. A naopak. Z toho vyplýva, že máme byť vďační za všetko, či už sme si situáciu vyhodnotili ako zlú alebo dobrú.

Viem, že v dnešnej dobe je článkov o téme vďačnosti dosť, ale v koľkých sa dočítate, že máte ďakovať aj za veci, ktoré považujete za zlé?

Ďakovanie v našich očiach za dobré veci je ľahšie…

pretože nám to príde prirodzenejšie a jednoduchšie, sme šťastní a sprevádzajú nás pozitívne pocity. Ale aj napriek tomu, veľa ľudí nežije životom vďačnosti. Možno si niekto myslí, že nemá za čo ďakovať, lebo mu veľa vecí nevychádza tak ako by chcel. Ale vždy máme za čo ďakovať. Niekedy si ani neuvedomujeme, čo všetko vo svojom okolí máme a za koľko neskutočne mnoho vecí môžeme byť vďační.

,,Život vďačnosti sa stáva životom naplneným zázrakmi“

Ďakujem za všetko. Áno naozaj za všetko, aj za to, čo si myslím, že je zlé.

Vždy som si vážila každú maličkosť, dar, úsmev, ochotu, či podporu ľudí okolo mňa. Ďakovala som za lásku, pekné slová, atď. Našla som si toho mnoho, za čo som bola každý deň vďačná (a aj som). Ďakovať za dobré veci mi, ale išlo oveľa ľahšie. Ale ďakovať za veci, ktoré som vyhodnotila ako zlé mi prišlo divné. Teraz viem, že to je dôležité. Pretože zo všetkého zlého vzíde niečo dobré.

Preto by sme mali ďakovať aj za veci, ktoré nie sú v našich očiach tie dobré. Za veci, ktoré nás bolia a trápia, za veci a prekážky, ktoré nás zrážajú na samé dno. Viem, že zo všetkého aj pre nás v očiach zlého zchádza niečo pekné a niečo, za čo môžeme byť vďační. Možno to nevidíme hneď, ale časom sa nám to ukáže.

Áno je možné, že si niekto z Vás povie, že je to blbosť.

Ani mne nešlo ďakovanie za všetko ,,zlé“ hneď. Musela som pochopiť význam tej cesty.  Všimla som si, že z udalosti, ktorú som považovala za zlú sa stalo množstvo dobrého. Tak som sa naučila byť vďačná za všetko, čo sa v mojom živote deje. To je cesta k pokojnému a šťastnému životu. Nájsť zmysel a dobro aj v tom, čo sa na prvýkrát zdá príliš ťažké, bolestné, smutné.

Možno to teraz vyznie pre niekoho zvláštne, ale keď mi zomrel brat priala som si, aby jeho smrť bola na ,,niečo“ dobrá. Zvrátiť som to nedokázala, tak som si aspoň priala nech to nie je zbytočné. Nech sa to premení na dobré. Nech viem, že z veľkej bolesti môžu vzniknúť aj dobré a nádherné veci.

Dnes vidím, že sa moje priania plnia a z tej veľkej bolesti prichádza aj veľa neopísateľných zázrakov a veľa dobrého. A som za to všetko nesmierne vďačná. Keby som vďačná nebola, tak by som sa trápila a postupne by ma to všetko ničilo. Je neuveriteľne krásne nájsť hodnotu aj v tých zlých veciach, ktoré sa nám dejú.

Ak prechádzate ťažkým obdobím a myslíte si, že nie je za čo ďakovať, pretože prežívate plno bolesti, smútku, beznádeje..na chvíľu sa zastavte, vezmite si papier a napíšte si naň všetko, za čo môžete byť dnes vďační. Verím, že nájdete množstvo vecí, za ktoré z úprimného srdca poďakujete. Nezabúdajte, že ste výnimočná a silná osoba.

Byť vďačným človekom urobí mnoho v našom srdci.

Nádej, ktorá je v srdci narastá. Pokoj nám zapĺňa celé telo. Skúste byť aj Vy vďační za dobré aj zlé. Trénujte svoju vďačnosť a posuňte ju až na miesta, ktoré Vám teraz pripadajú nereálne. Poďakujte dnes za všetko, čo v živote máte, aj za všetko, čo Vás momentálne trápi, ťaží a bolí.

Pretože z každého jedného trápenia je urobené množstvo dobrého. Stačí iba otvoriť srdce a začať vnímať. Žiť pekný život ukrýva aj každodennú vďačnosť za všetko. Za dobré aj zlé. Bez rozdielu. Ďakujme aj za náročné obdobia a ťažké životné cesty.

Najlepšou ochranou ako neklesnúť ku dnu v životných búrkach je vyhradiť si čas na rozvíjanie vďačnosti.

Som obyčajná žena, ktorá verí v Boha a má túžbu ďalej rozširovať posolstvo Božej lásky.. Kvôli strate svojho brata som sa ešte viac priblížila k Bohu, ktorý mne a rodine ukázal na nebi úžasné znamenie, o ktorom by som Vám raz chcela napísať. Zanechala som pôvodné podnikanie, ktoré bolo v rozpore s vierou a viem, že je to správna cesta.
Komentáre
 • Originálny hrnček s potlačou – Som silná žena..
 • Najnovšie články
 • Pridajte sa na facebooku
 • Sledujte ma aj na instagrame :)
 • Referencie ♥

  Kika má nádherný dar. Její andělský něžný hlas vás povede láskyplně krok po kroku do vašeho srdce. Kde s lehkostí najdete své emoční bloky nebo bolístky a můžete je krásně pročistit. Pokud se této meditaci otevřete. Může se to projevit nejen v emocionální rovině, ale i v partnerské a fyzické jako se to stalo mne. Děkuji Kiko za to, co nám všem touto meditaci přinášíš:-) Věřím, že tvá meditace pomůže spoustě lidem. E- book Vám může pomoci odpoutat se od vašeho vnitřního kritika a pochopit své dosavadní chyby i život z jiné perspektivy. Taky v něm najdete jednoduchý návod, díky kterému se můžete zorientovat ve svých emocích. Doporučuji přečíst, předtím než začnete s meditací.

  Barbora Maiwaldová
  Viac referencií nájdete tu >>